Už zase kýcháte, slzíte a pálí Vás oči ?
Už zase kýcháte, slzíte a pálí Vás oči ?
Jako každoročně i letos přichází jaro ruku v ruce s pylovou sezónou. Tradičně tak začíná několikaměsíční boj s alergeny v podobě pylů z rozkvetlých stromů, trav a květin. Množství alergických onemocnění neustále roste a s příznaky alergie se setkává stále více lidí. Ne všichni však vědí, jak alergii správně léčit nebo dokonce netuší, že alergií trpí. U některých pacientů se pylová alergie neprojevuje typickými symptomy. Jejich alergie se může skrývat pod obrazem zánětů dýchacích cest jako je úporný kašel, zánět hrtanu apod. Svou alergii pak pacienti mylně považují za jarní chřipku. Tito lidé často opakovaně na jaře zbytečně užívají antibiotika.
Správnou léčbou je v tomto případě nasazení antialergických přípravků. Ze zdravotní ročenky ČR vyplývá, že počet alergií u nás se v poslední době zdvojnásobil. Alergie dnes postihuje lidi bez rozdílu profesí, muže i ženy, bez ohledu na věk. Jednou z možných příčin rozvoje alergie je měnící se životní prostředí, podle něhož se mění také odezva organismu. Tělu škodí například smog, nedostatečná vlhkost prostředí či nevhodná klimatizace. Nejčastějšími alergeny jsou pyl, plísně a roztoči. Každý by proto měl mít v domácí lékárničce nějaký lék pro okamžitou pomoc.
V případě alergické rýmy nebo alergického zánětu spojivek je důležité, aby se nos rychle uvolnil a snížila se tvorba vodnatého výtoku a následných komplikací (záněty čelních a paranazálních dutin apod.) Pro toto řešení obtíží je optimální tzv. antihistaminikum - látka tlumící alergický zánět. Takovým vhodným lékem může být například Sanorin- Analergin anebo Allergodil. Jsou k dostání volně v každé lékárně, bez předpisu, bez čekání u lékaře, ve formě nosního spreje i očních kapek. Jedná se de facto o jakousi první pomoc při alergické rýmě a alergickém zánětu spojivek: má totiž nástup účinku v řádu minut a přináší tak nemocnému prakticky okamžitou úlevu. Pro praktické použití kdykoli během dne je důležité, že nemá tlumivý účinek. Protože pylová zrnka doletí 30 až 50 km daleko, nejsou lidé s rizikem alergické rýmy a zánětu spojivek vlastně nikde proti nim chráněni a je proto třeba nosit tento nosní sprej a oční kapky stále sebou.
Zároveň je třeba dbát na prevenci. Protože habr, líska, olše, vrba a další, které s jarem začínají kvést, rostou především ve volném prostranství, stejně jako trávy a obiloviny- je pro pylové alergiky, když jdou do přírody, lepší procházet se lesem a u potoka. V důsledku větší vlhkosti vzduchu a přirozené ochraně proti spadu ve vzduchu, vznášejících se pylů je zde podstatně méně.
(zpracováno z odborného tisku)
MUDr. Pavel Biskup