Pneumokokové infekce
Pneumokokové infekce
Pneumokoky jsou bakterie, které u dětí i dospělých často vyvolávají zánět středouší, zánět vedlejších dutin nosních a zápal plic. Méně často mohou vyvolat i život ohrožující zánět mozkových blan nebo jiná závažná infekční onemocnění. Pneumokoky se vyskytují běžně na sliznicích horních cest dýchacích a většinou jde o neagresivní typy.
Běžně se v dětských kolektivech šíří kapénkovou infekcí při kýchání a kašli. Zdrojem mohou být i zdravé děti, takzvaní „nosiči“ bakterií, kterých bývá hodně ve všech kolektivech. Pneumokokové infekce se objevují především u malých dětí – u kojenců, batolat a u dětí předškolního věku. Více ohroženy jsou děti, které trpí poruchami obranyschopnosti organismu a mají časté záněty středního ucha.
Ve zvýšeném riziku to jsou také děti s některými vrozenými vadami a děti, které podstupují protinádorovou léčbu. Onemocnění způsobená pneumokoky lze považovat za závažná, a to zvláště u kojenců a batolat. V současné době je možná ochrana proti těmto infekcím konjugovanou vakcínou, jíž mohou být očkovány již děti v kojeneckém věku. Očkovací látky se jmenují Synflorix a nebo Prevenar 13 .
O očkování svého dítěte se poraďte s praktickým dětským lékařem, který o Vaše dítě pečuje.
MUDr. Pavel Biskup